Május az év ötödik hónapja, 31 napos. Nevét Maiaról kapta, aki a termékenység istennője volt a római mitológiában. A május ősi magyar nevén Ígéret hava. A népi kalendárium Pünkösd havának nevezi. (kép forrása)
A Hónap ajánlatai
2024 - A közönséges bükkfa - 2024 fája
2023 - Források
2022 - Hősök napja - Hársfasor
2021 - Építkező állatok
2020 - Nemzeti parkjaink
2019 - Nepomuki Szent János
2018 - A sajtokról
2016 - A Magyar Sport Napja
2015 - A mentők történetéről
2014 - Majális
2013 - Hősök Napja
Május 1. | A Munka Ünnepe |
Május 4. | Tűzoltók Napja |
Május 5. | Lázár Ervin születésnapja |
Május 6. | Magyar sport napja |
Május első vasránapja |
Anyák napja |
Május 8. | Fagylalt nap |
Május 10. | Mentők napja |
Május 18. | Lackfi János születésnapja |
Május utolsó vasárnapja |
Gyereknap |
Május utolsó vasránapja |
Hősök napja |
Május 1-je a munka ünnepe, korábban a munkások ünnepének is nevezték, melyet a nemzetközi munkásmozgalmak során harcoltak ki ünnepnappá. XII. Piusz pápának köszönhetően a Munka Ünnepe nem csak polgári, hanem egyházi ünnep is, amelyet Munkás Szent Józsefhez, a munkások védőszentjéhez köthetünk. Az ünnep összekapcsolódik más hagyományokkal, például a májusfa állításával is, ami korábban a szeretett lány háza előtt egyfajta szerelmi vallomás volt. Sok helyen, ha még állítanak is májusfát, akkor az egész település népe számára állítják a ligetekben, köztereken. Endrődön „ezelőtt május reggelin, első nap arra viradt [virradt] mindég a falu, hogy muzsikáltak...” (kép forrása)
Magyarországon ez a nap Szent Flóriánnak, a tűzoltók védőszentjének ünnepe, aki megtestesíti a bátorságot és az önfeláldozást. A monda szerint Szent Flórián még Diocletianus római császár idején élt, tehetsége révén a Caecia erőd parancsnokságáig jutott. Az erődben tűz ütött ki, amit Flórián emberfeletti erővel fékezett meg, megmentve a város lakóit a kínhaláltól. (kép forrása)
Május 5. – Lázár Ervin születésnapja
LázárErvin (1936-2006) Kossuth-díjas magyar író, elbeszélő, meseíró, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. A leginkább meséiről ismert író műveihez az inspirációt javarészt gyermekkorából merítette. Szövegeit gyakran feldolgozták színházi, filmes adaptációk és rádiójátékok formájában. Szövegeinek nyelvezete egyéni és játékos. Jellegzetes hangvételű meséi mind a gyermekek, mind pedig a felnőttek körében népszerűségnek örvendenek. (kép forrása)
Ajánlott oldal: Életrajza a Petőfi Irodalmi Múzeum – Digitális Irodalmi Akadémiában
1875-ben ezen a napon rendezte a Magyar Athletikai Club (Magyarország legrégebbi egyesülete) a kontinens első szabadtéri sportversenyét Budapesten. Ennek emlékére ünnepeljük a Magyar Sport Napját, amikor is méltatják a legkiemelkedőbb magyar sportolókat, a sportlétesítmények és egyesületek pedig változatos sporteseményekkel és rendezvényekkel várják a látogatókat. Bővebben itt olvashatsz erről. (kép forrása)
Május első vasárnapja - Anyák napja
Az anyák napja világszerte ünnepelt nap, amelyen az anyaságról emlékezünk meg. A különböző országokban más és más napokon ünneplik, a legtöbb országban ez az ünnep májusra esik. Magyarországon május első vasárnapján ünnepeljük az édesanyákat. Ilyenkor gyermekek és felnőttek egyaránt megköszönik az édesanyjuknak a tőlük kapott önzetlen szeretetet, türelmes gondoskodást, jóságot. (kép forrása)
Május 8. - Fagylalt nap A fagylalt napot Magyarországon 2013-ban hozták létre. Egyetlen célja a fagyizás élvezete és a kellemes akciókban való részvétel. Érdekesség, hogy azért erre a napra tették, mert a dátum [V.8.] V-je formázza a tölcsért, a 8-as pedig két gombóc fagylaltra hasonlít. A fagyi történetéről A hónap ajánlata - 2019 július cikkünknél olvashatsz. (kép forrása)
1887. május 10-én alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére. A mentés ügye 1948-ig a társadalmi egyesületek kezében maradt, ekkor jött létre az Országos Mentőszolgálat és ezáltal a mentés állami feladattá vált. Napjainkban az Országos Mentőszolgálat irányítja a különböző mentőszervezetek működését, szakembereket képez, valamint országszerte oktatja a mentéstant. Ezen a napon kitüntetéseket adnak át az életmentésben élenjáró orvosoknak, mentősöknek és egészségügyi dolgozóknak. A mentők történetéről itt olvashatsz. (kép forrása: Facebook/Országos Mentőszolgálat)
Május 18. - Lackfi János születésnapja
Író, költő, műfordító, szerkesztő.
1971-ben Oláh János néven látta meg a napvilágot Budapesten. A Lackfi nevet költői pályája kezdetén vette fel, hogy ne keverjék össze a szintén író, költő édesapjával. Író, költői munkássága során hetvennél is több kötete jelent meg eddig. Emellett műfordítói, szerkesztői tevékenysége is jelentős. Tizenhét évig tanított a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Húsz éve tanítja a prózaírás trükkjeit Kreatív Írás tanfolyamain. Számos elismerést kapott, többek között elnyerte a József Attila-, a Prima Primissima- és a Magyarország Babérkoszorúja-díjat. Lackfi János gyermek és felnőtt programokkal többször volt már könyvtárunk vendége. (kép forrása)
Május utolsó vasárnapja - Gyereknap
Magyarországon minden évben május utolsó vasárnapján ünnepeljük a gyereknapot. Eredendően a kezdeményezés a II. világháború sújtotta országok gyermekeinek megsegítését szolgálta, ám ma már játékos programokat, versenyeket, mókás előadásokat szerveznek a kisgyermekek szórakoztatására. (kép forrása)
Május utolsó vasárnapja - Hősök Napja
Május utolsó vasárnapja a Hősök Napja, amikor a háborúkban elesett katonákra, civilekre emlékezünk, akik életüket áldozták hazánkért. A Magyar Köztársaság Országgyűlése a magyar nemzet soha el nem múló hálája jeléül, a ma élő és a jövő nemzedékek okulására, a hősök dicsőségére nyilvánította ezt a napot emléknappá.
A Hősök napjáról bővebben itt olvashatsz. (kép forrása)