Az év gyógynövénye: a páfrányfenyő
2025-ben az év gyógynövénye a páfrányfenyő (Ginkgo biloba) lett. Ez a Kelet-Ázsiából származó növény a világ legősibb fafaja. A Magyar Gyógyszertudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya kezdeményezésével 2013-óta szeretné a gyógynövények felhasználási lehetőségeit a figyelem középpontjába állítani, és az év gyógynövényének növénytani jellegzetességeit széles körben ismertté tenni. (kép forrása)
Különleges megjelenése és ellenállóképessége miatt szívesen ültetik díszfának. A városok szennyezett levegőjét minden más fánál jobban tűri, a betegségeknek, kártevőknek ellenáll. Lassan nő, 10-12 éves korára éri el a kb. 6 méter magasságot. Míg Kínában nem ritka az 50 métert is elérő példány, addig Európában 20-35 méteresre nő meg. Az egyik leghosszabb életű fa; akár 1000 évig is élhet. (kép forrása)
AFiatalon karcsú és kevéssé elágazó, később a kúp alakú koronája kiszélesedik. Kérge barnásszürke-sötétbarna, mélyen repedezett. Legyező formájú levelei 3–5-ös csomókban helyezkednek el. Világos- vagy középzöld színét ősszel élénksárgára cseréli, ez is növeli díszítő értékét. (kép forrása)
Csak 25-30 éves kora után fordul termőre. Kétlaki növény. A termős fán beérő termések kellemetlen szagúak, ezért inkább a porzós példányokat dugványozással szaporítják, és ezek kerülnek kiültetésre. (kép forrása)
A gyógyászatban a levelét használják fel. Erre a célra tavasztól őszig szedik a flavonoidokat és terpenoidokat tartalmazó értékes alapanyagot. A következő esetekben alkalmazzák: - vérrögképződés megakadályozására - depressziós tünetek mérséklésére - szédülés, fülzúgás gyógyítására - a szervezetben található gyulladások enyhítésére - öregedés lassítására - káros szabad gyökök semlegesítésére - mentális teljesítmény növelésére - időskori elbutulás ellen - az agy vérellátásának zavaraira (kép forrása)